Prvorepublikové Brno – středisko kultury
V době první republiky bylo Brno díky své velikosti na druhém místě v České republice. Bylo to středisko nejen průmyslové, obchodní, středisko školství, ale hlavně kultury. Působili zde nejrůznější velikáni ze všech možných kulturních odvětví. Ať už to byl skladatel Leoš Janáček, spisovatel Jiří Mahen, architekt Bohuslav Fuchs či vynálezce Viktor Kaplan, každý zde zanechal svou stopu. Pro vyjádření úcty k těmto osobnostem jsme po nich pojmenovali nejednu budovu či jinou připomínku. Na Leoše Janáčka vzpomínáme díky budově opery Národního divadla Brno nebo Janáčkova památníku, Jiřího Mahena nám připomíná mj. Knihovna Jiřího Mahena a také budova činohry Národního divadla Brno, Viktora Kaplana si připomínáme jeho vodní turbínou a Bohuslav Fuchs nám zde zanechal široké architektonické dílo, má zde svůj hrob na Ústředním hřbitově a studenti Fakulty architektury VUT si jej připomínají Cenou Bohuslava Fuchse.
Největší vliv z těchto mužů zde měl nejspíše Bohuslav Fuchs. Stačí se projít městem a vidíme jej všude. Respektive jeho stavby vidíme všude kolem sebe. Z Brna sice nepochází, nicméně zde strávil většinu svého života. Právě jemu vděčíme za mnohé funkcionalistické budovy, které navštěvujeme či vidíme z chodníku denně. Jedná se hlavně o Zemanovu kavárnu, která byla mimochodem jeho první funkcionalistickou stavbou. Dalším významným kouskem je hotel Avion vtlačený mezi další dvě budovy. Fuchs si zde dokonale vyhrál se světelnými efekty. Vedle těchto a dalších budov je autorem autobusového nádraží naproti hotelu Grand.
Funkcionalismus, tedy architektonický styl, který vznikl jako reakce na secesní přeumělkovanou výzdobu, má v Brně veliké zastoupení. Jeho největší rozmach v 20. a 30. letech minulého století poznamenal Brno ve velké míře. Mimo výše zmiňované Fuchsovy stavby řadíme k těm funkcionalistickým také Městskou ubytovací kancelář (budova Čedoku u hlavního nádraží) architekta Oskara Pořísky, Kumpoštovu Kavárnu Savoy na Jakubském náměstí, několik rodinných domů, vil či ubytovacích zařízení a hlavně velmi významnou a známou Vilu Tugendhat, zapsanou na seznamu památek UNESCO, kterou vypracoval německý architekt Ludwig Miese van der Rohe.