Mobilní komunikace – úvaha
Není to ještě ani dvacet let, kdy se telefon v rodinách objevoval jen zřídka a o mobilní komunikaci většina lidí neměla ani tušení. Lidé hojně užívali telefonních budek. Když se podíváme zpátky, nemělo to, ale také své výhody? Počkat si chvilinku ve frontě, než dotelefonuje ten před námi nás jistě trochu otrávilo, ale neotravuje nás stále víc se zdokonalující mobilní komunikace, když nutí lidi, aby se držet všech rostoucích trendů? Mobilní komunikace byla zpočátku spíše zábavou pro bohaté, ale postupem času se telefony i služby staly dostupné všem. Bez mobilních telefonů si už dnes život nedokážeme představit a slovo mobil mají ve svém slovníku i malé děti. A jak to všechno začalo?
V roce 1991 společnost Eurotel vstupuje na český trh a rozjíždí mobilní síť . V roce 1994 je počet zákazníků využívající mobilního telefonování zhruba 27 500. Poplatky se neplatily jen za odchozí, ale také za příchozí hovory. Mobil stál v průměru 35 000 Kč a vážil kolem 300 g. Za aktivaci jste platili přes deset tisíc. Eurotel nabízel pokrytí se svou sítí asi 50% území. V roce 1996 vzniká společnost Radiomobil. Česká republika tak získává druhého mobilního operátora. Rádiomobil zahajuje provoz své sítě pod názvem Paegas. Mobilní telefony začínají být skutečně mobilní. Nemusíte dřít v posilovně, abyste je bez problému unesli. Eurotel má 168 000 zákazníků, Paegas 35 000. V roce 1997 začínají první předplacené karty Twist a Go, které stávají obrovským hitem. V roce 1998 přichází první telefon s barevným displejem a je jím Siemens SL 10. O rok později operátoři zprovoznili funkci posílání krátkých textových zpráv. V roce 2000 byl zahájen provoz společnosti Český mobil. Přivítali jsme třetího operátora. Kdo chtěl, mohl v té době klidně prostřednictvím mobilu poslouchat už i rádio. Stačilo vlastnit Motorolu V2288. V témže roce Eurotel uskutečnil první videohovor u nás. Videohovory se ovšem standardem nestali do dneška a nějakou chvíli jim to ještě bude trvat. V roce 2001 Eurotel překročil hranici dvou milionu zákazníků. O dva měsíce později to dokázal i Paegas. V roce 2002 přichází na trh první mobilní telefon s vestavěným fotoaparátem Nokia 7650. Barevné displeje se začínají objevovat v cenově stále dostupnějších telefonech. V roce 2003 jméno Radiomobil definitivně mizí z českého mobilního světa, zůstává je T-Mobile. V roce 2005 každý druhý telefon nese značku Nokia. Oskar oznamuje svůj prodej nadnárodnímu operátorovi Vodafone. T-Mobile na brněnském veletrhu Ivex prezentuje příjem digitálního vysílání televize v mobilu. Je možné začít využívat videohovory.
Dnes vlastní svůj mobilní telefon snad každý člověk, včetně důchodců a dětí. Stalo se to u nás jakýmsi standardem. Mobil nám dozajista pomáhá, ale není svět díky nim uspěchanější než býval? Nebylo snad lepší, když jste seděli v divadle a v nejnapínavější okamžik někomu v druhé řadě nezazvonila příšerná melodie z nějakého právě letícího trháku? Dnes nás na většině společenských událostí upozorňují,,vypněte si své mobilní telefony´´, Ale dělají to všichni z nás opravdu? Mobil se stal postupem času takovým společenským nešvarem. Vždyť každý z nás chce být pořád na příjmu, i když to není vůbec potřeba. Nebylo by nám lépe, kdyby nás nikdo ráno nebudil mobilním telefonem, zda nemůžeme přijít dřív do práce? Vždyť nemusíme mít vždy kontrolu nad vším. Každý z nás by se měl zamyslet nad tím, jestli jsou některé věci opravdu tak nezbytné, aby nám zasahovali do naších životů. Mobilní telefony také jistě přinesli spoustu užitečných věcí, jako je kontrola naších dětí, kde zrovna jsou. Ale nebyly jsme před jejich příchodem volnější? A jak si lidé poradí s tímto fenoménem do budoucnosti je pouze na nich.