Digitalizace televizního vysílání
- Úvod
Náplní této práce bude vysvětlení pojmu digitalizace a popsání toho, co to vlastně je a co digitalizace obnáší.
- Digitalizace
Digitalizace znamená převedení analogového signálu do digitálního signálu. V České republice probíhalo od 12. května 2000 zkušební vysílání televizního a rozhlasového signálu v digitální podobě (standard DVB-T), na který se postupně přechází místo signálu analogového, zkušební provoz přešel 21. října 2005 na řádné vysílání.
Proč se vlastně přechází z analogového na digitální vysílání? Hlavně proto, že pro další rozvoj pozemního vysílání dosavadní analogové vysílání už bylo nedostačující, a proto došlo k mezinárodní shodě, že se přejde na digitální vysílání. Česká republika má povinnost nejpozději do roku 2015 ukončit veškeré analogové pozemní televizní vysílání. Rozhlasu se ukončení analogového vysílání netýká, bude se šířit oběma způsoby.
Výhodou digitálního vysílání je především stálá a úplná technická kvalita, tedy výsledný signál bez známého kolísání úrovně šumu podle počasí i bez tzv. „duchů“. Další výhodou je zvýšení počtu televizních programů při zachování stejné šířky přenášeného pásma, namísto jednoho analogového kanálu lze přenášet ve stejné kvalitě až 5 kanálů digitálních.
Nové televizory se již vyrábějí se zabudovaným zařízením na příjem digitálního signálu, u starších je nutno použít tzv. Set-top box. Ten se zapojí mezi TV přijímač a zásuvku televizního rozvodu. Přijatý digitální signál převede na signál analogový a předá do televizoru.
Přechod na digitální vysílání a termín vypnutí analogové televize se diváci dozvědí vždy s několikaměsíčním předstihem z varovného textu přímo v rámci vysílání a také prostřednictvím loga, které bude mít podobu čtyř čtverečků v pravém dolním rohu televizního obrazu.
Vysílání a programy
Doteď každá televizní stanice vysílala na své frekvenci. Avšak u digitálního vysílání se několik stanic dělí o jednu frekvenci, a tomu se říká multiplex. V jednom multiplexu mohou být čtyři až šest stanic – čím víc jich tam bude, tím více se sníží kvalita vysílání. Kromě toho se do multiplexu vejde ještě asi šest rozhlasových stanic.
Zatím jsou jisté čtyři multiplexy. Ten první – Multiplex 1 (MPX 1) bude tzv. multiplex veřejné služby, budou v něm všechny programy České televize, tedy ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4 Sport a sedm kanálů Českého rozhlasu – Radiožurnál, Vltava, Praha, Rádio Wave, D-dur, Leonardo a Radio Česko.
Co bude v dalších multiplexech ještě není úplně jisté. Bude záležet na tom, jak to dohodnou televizní stanice s provozovateli multiplexu. Zatím se předpokládá, že v multiplexu 2 bude Nova a Nova Cinema a v multiplexu 3 Prima, ale stoprocentně jisté to není. Další stanice si zařazení do určitého multiplexu musí vyjednat s jeho provozovatelem.
Antény
Každá anténa dokáže zachytit vysílání několika televizních kanálů. V praxi musíme však vyzkoušet, zda naše anténa dokáže zachytit digitální vysílání, ale většinou se dá čekat, že ano. Například veřejnoprávní multiplex bude často vysílat na frekvencích, na kterých dnes vysílá ČT2.
Nejsou žádné speciální antény pro digitální vysílání, pokud některý prodejce takové označení používá, jde pouze o marketingový trik, kterým klame zákazníky. Pro digitální vysílání můžeme použít selektivní anténu vhodnou pro konkrétní přijímaný kanál nebo širokopásmovou anténu schopnou přijímat celé IV. a V. televizní pásmo. Každá anténa na sobě musí nést označení, pro jaké televizní pásmo nebo rozsah kanálu je použitelná.
Nahrávání a propojení
K nahrávání je potřeba mít video s konektorem SCART, pak nám bude nahrávání fungovat i se set-top boxem. Ale můžeme většinou nahrávat jenom program, na který se zrovna díváme. Pokud bychom chtěli nahrávat jiný kanál než ten, na který se díváme, potřebujeme set-top box se dvěma tunery. Je to podobné jako pořízení dvou set-top boxů, ale levnější a praktičtější.
Pokud má televize zabudovaný digitální tuner pro nahrávání digitálního vysílání budeme potřebovat HDD (s pevným diskem) nebo DVD rekordér s digitálním tunerem. Nebo si v případě přístroje bez digitálního tuneru musíme pořídit samostatný set-top box.
Staré nahrané kazety budeme také moci sledovat, ale budeme muset video propojit s televizí kabelem SCART. Ale pokud budeme chtít na video stále nahrávat, musíme před něj zařadit set-top box, i když ho bude vaše televize obsahovat.
Pro nahrávání digitálního vysílání, pokud nemáme žádné nahrávací zařízení, je nejlepší set-top box s možností nahrávání. Existují i kombinované HDD rekordéry, které dokážou nahrávat analogové i digitální vysílání. Tyto přístroje však ve skutečnosti signál převádějí na analogový a teprve ten pak zaznamenávají.
Příjem digitálního vysílání pomocí satelitního přijímače je možné, pokud vedle slova digital je ještě označení DVB-S, což značí digitální satelitní vysílání, nebo DVB-T, což značí digitální pozemní vysílání.
Příjem analogového vysílání ze satelitu bude záležet na provozovatelích satelitů. Při digitálním vysílání se na satelit vejde víc programů než při analogovém. Existují tak satelity vysílající téměř výhradně digitálně (Thor, Intelsat) a pak satelity vysílající hlavně analogově (Astra).
- Závěr
Ve své práci jsem se pokusila shrnout co to je digitální vysílání a co obnáší přechod na něj pro normální uživatele a diváky.
- Použité zdroje