Konstrukce a analýza histogramu
Histogram – je grafickým znázorněním intervalového rozdělení četností (znaku jakosti). Podkladem pro sestavení histogramu jsou naměřené hodnoty znaku jakosti (xi).
Postup:
- Určení rozpětí naměřených hodnot
R = xi max – xi min
- Stanovení počtu intervalů (tříd) a šířky intervalů (h)
Volíme zpravidla intervaly o stejné šířce. Počet intervalů má být v rozmezí mezi 7 a 20 podle velikosti souboru naměřených dat. Čím větší je počet naměřených hodnot, tím méně může být intervalů.
Pro výpočet počtu intervalů lze v literatuře nalézt doporučené vzorce. Jednoduchý návod:
Rozpětí R dělíme číslem 1 nebo 2 nebo 5 (resp. 0,1 0,2 0,5, resp. 0,01 0,02 0,05 resp. 10, 20, 50 apod.), abychom získali počet intervalů v rozmezí 7 – 20. Šířka intervalu (h) se pak rovná použitému děliteli.
- Stanovení hranic intervalů
Nejmenší naměřená hodnota xi min musí být v 1. intervalu a maximální naměřená hodnota
xi max v posledním intervalu. Hranice intervalů xiD, xiH určíme přičítáním šířky intervalu k počáteční hodnotě.
Hranice intervalů musejí být stanoveny jednoznačně.
- Určení středů intervalů (tzv. třídních znaků zi)
Střed intervalu je aritmetickým průměrem horní a dolní hranice intervalu. Středy intervalů mají význam pro jednoduchý výpočet aritmetického průměru a dalších charakteristik, avšak přesnost výpočtu se snižuje.
- Sestavení tabulky četností,
kde zaznamenáme hranice intervalů, středy intervalů a četnosti výskytů v jednotlivých intervalech.
- Sestrojení histogramu
K zajištění dobré vypovídací schopnosti se doporučuje, aby na ose svislé bylo měřítko voleno tak, aby histogram byl 0,5 – 2x vyšší než širší.
- Výpočet střední hodnoty a variability znaku jakosti
Zpravidla pracujeme s aritmetickým průměrem () a výběrovou směrodatnou odchylkou (s).
- Analýza histogramu
Analyzujeme:
- tvar histogramu (tvar odchylující se od tvaru normálního rozdělení signalizuje působení vymezitelných příčin variability a tedy statistickou nestabilitu příslušného procesu, zkoumání tvaru histogramu umožní vyslovit hypotézy o druhu vymezitelných příčin),
- vztah histogramu ke specifikacím (tolerančním mezím). Všímáme si šíře kolísání znaku jakosti. Získáme tak orientační informaci o způsobilosti procesu, z něhož data pocházejí, vyhovět požadavkům specifikací.
Avšak pozor: pokud z analýzy tvaru histogramu vyplývá, že proces není statisticky stabilní (tj. kromě náhodných příčin variability na něj působí i příčiny vymezitelné), nemá smysl hodnotit způsobilost procesu vyhovět požadavkům!