Člověk v tísni – charakteristika organizace
Tato společnost vznikla jako humanitární organizace s cílem pomáhat v krizových oblastech a podporovat dodržování lidských práv ve světě.
První projekt na pomoc lidem zakladatelé realizovali v květnu roku 1992, tehdy ještě pod názvem Nadace Lidových novin. V únoru 1994 byl název změněn na Nadaci Člověk v tísni. A v dubnu 1999 byla zaregistrována jako obecně prospěšná společnost.
Člověk v tísni realizuje humanitární pomoc, dlouhodobé projekty a podporuje snahy o demokratizaci a dodržování lidských práv. Za dobu své existence dopravila stovky zásilek s přímou humanitární pomocí a realizovala rozvojové projekty v různých zemích Evropy, Asie i Afriky.
Také působí v České republice, například odstraňování následků ničivých povodní, které zasáhly velkou část Česka v roce 2002, se stalo nejrozsáhlejší operací v historii této společnosti. Další její činností je terénní sociální práce ve stále se zvětšujících českých „sociálních ghettech“. A také podporuje toleranci a respekt k minoritním skupinám.
Úzce spolupracuje s českými médii, čímž usiluje o zvýšení informovanosti české veřejnosti o situaci v zemích postižených válkami či totalitním režimem a o globálních problémech současného světa. Od roku 1999 každoročně pořádá mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.
Samozřejmě spolupracuje s širokým spektrem partnerů, institucí, kulturních spolků, mezinárodních agentur, nevládních organizací a medií.
Programy sociální integrace
Skoro v každém městě v ČR najdeme sídliště, ulici nebo dům, kde bydlí ti nejchudší obyvatelé. Ve špatných bytových podmínkách tu žijí lidé, kteří jsou často dlouhodobě nezaměstnaní a tím pádem odkázaní na sociální dávky. Dříve se tato místa nazývala romskými enklávami, dnes se používá označení sociálně vyloučené lokality. A těmito lokalitami se pracovníci Člověka v tísni zabývají již od roku 1999. Tyto terénní programy probíhají prostřednictvím sociálního poradenství a asistence při problémech s bydlením, nezaměstnaností nebo zadlužeností. V dalších letech se nabídka rozšířila o právní a pracovní poradenství, doučování, službu sociálního asistenta policie a služby nízkoprahových zařízení, kde mohou děti těchto rodin smysluplně trávit volný čas.
V létě 2006 vznikly Programy sociální integrace, které nabízejí komplexní a vzájemně provázaný balíček služeb určený sociálně vyloučeným jedincům či rodinám. Dnes jsou ve více než 50 městech a obcích v ČR.
Humanitární a rozvojová pomoc
Zahraniční projekty – Člověk v tísni pomáhá lidem v nouzi, ať už je to ve válečných krizích nebo při přírodních katastrofách. Pomáhá jim, ale i v dobách klidných.
Pomoc můžeme rozdělit na dva hlavní typy: humanitární pomoc a rozvojová spolupráce
Humanitární pomoc je rychlá, krizová, zaměřená na záchranu životů, zmírnění útrap lidí a obnovení lidské důstojnosti.
Rozvojová spolupráce je dlouhodobý proces, který se zaměřuje šířeji na chudobu a potenciál pro lidský rozvoj.
Rozvojová pomoc Člověka v tísni spočívá hlavně v zajištění základních lidských potřeb, jako je například pitná voda, v podpoře vzdělávání, zdravotnictví, v rozvoji podnikatelských aktivit, dále vytváří různé sociální programy a podporuje občanské společnosti a dobré vládnutí.
Informační a vzdělávací projekty
Člověk v tísni usiluje o zvyšování povědomí české společnosti o problematice chudoby, rozvojové spolupráce, migrace nebo porušování lidských práv, i o zmírnění rasových a národnostních předsudků a xenofobie v ČR. K tomu slouží vzdělávací programy,
-> společnost se zaměřuje nejen na studenty a pedagogy českých základních a středních škol, ale i na další profesní skupiny, například pracovníci úřadů práce, policisté atd. Programy probíhají formou krátkodobých nebo dlouhodobých seminářů a didaktických materiálů – to jsou různé příručky nebo sady dokumentárních filmů.
Informační programy se zaměřují na českou veřejnost, státní správu a média. Prostřednictvím dlouhodobých a krátkodobých kampaní a projektů jsou lidé pravidelně seznamovány například s informacemi o rozvojové spolupráci, migraci nebo problematice vzniku chudinských ghett v ČR.
Lidská práva a demokracie
Podpora disidentů a opozičních aktivistů a napomáhání vzniku občanské společnosti v zemích, jejichž obyvatelé trpí pod vládou nedemokratických režimů, je nedílnou součástí působení společnosti Člověk v tísni. Tyto programy jsou v současné době realizovány na Kubě, v Barmě, Bělorusku, Moldávii a na Ukrajině. Společnost Člověk v tísni také uděluje každoročně jednotlivcům, kteří významně přispěli k obhajobě lidských práv a prosazování demokracie, cenu Homo Homini. Člověk v tísni je také pořadatelem mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.
Virus free generation