Universalismus
Při psaní této seminární práce jsem si musel na pomoc vzít encyklopedický slovník, ve kterém byl pojem „universalismus“ vysvětlen následujícím sdělením: „všestrannost, všeobecné stanovisko, zdůrazňování všeobecného, nebo celkového oproti dílčímu, jednotlivému; filozoficky: A, metafyzický názor, že vesmír (universum) existuje jako samostatná substance; v tomto smyslu je univerzalizmus obdobou panteizmu. B, názor protikladný individualismu, zdůrazňující prvotnost celku před částmi, obecného před zvláštním a jedinečným.“
Z této definice jsem si universalismus jako pojem vysvětlit nedokázal. Z tohoto důvodu jsem se pokusil použít fenomén naší doby „internet“. Po zadání hesla „universalismus“ jsem byl nemile překvapen. Všechny odkazy byly odvozeny k heslům podobným např. „Řecký universalismus“, „Křesťanský universalismus“, „Židovský universalismus“, „Vojenský universalismus“, středověký, egyptský a další kterých bylo nespočetně.
Rozhodl jsem se tedy pro vlastní definici „universalismu“. Universalismus je sjednocení daného odvětví, instituce, společnosti pod jeden systém který by měl vyhovovat všem a být všem prospěšný k zjednodušení jejich života. Který v dané skupině, společnosti vyložen jinak tj. každá společnost má jinou představu o jednotě systému a má jiný žebříček hodnot vyhovující sobě a neuvažuje o tom, jak jiná společnost na kterou má být jejich universalismus aplikován má jiné hodnoty a jinou představu o universalismu.
Dobrým příkladem je pro mne Universalismus římský. Tomuto národu se podařilo vytvořit říši s jednotným systémem justice, institucí a státního aparátu. A to v říši která téměř pokrývala skoro celý, tehdy známý svět. Byla to říše na svou dobu jedinečná a propracovaná, ale svou velikostí se od základů zhroutila, protože řídit obrovský systém, v době kdy předání informací, peněz a lidí trvalo několik týdnů, není jednoduchý a vše řídit z jednoho místa bez tzv. zpětné vazby, tj. bez možnosti si ověřit zda daná rozhodnutí byla správná nebo včasná.
Další universalismus náboženský, ať už křesťanský, židovský, muslimský či jakýkoliv jiný řeší otázku rozmachu a rozšíření svojí moci a víry přes celý svět. Podle mého názoru je to snaha předem nemožná, protože nelze převracet násilně na svou výru úplně jiné civilizace, které si zase o své víře myslí, že je ta správná.
Dobře pro mne představitelný by byl universalismus světový tj. jednotný systém světa bez hranic, bez stovek vlád, a zbytečných sporů o území, ale k aplikaci takového systému by se museli lidé od základů změnit a zapomenout na rasové nesnášenlivosti a na panovačné sklony. To je sice představa krásná, ale bohužel dnes nemožná a nejspíše nebude možná dlouho do budoucna. Tuto Utopii se pokoušeli aplikovat některé mocnosti v minulých dobách a nikdy takový universalismus nefungoval. Tak proč by měl fungovat někdy v budoucnu?