LITERATURA A MÉDIA
- MEDIUM
= slovo, obraz, barva, tón, gesto
- zprostředkování komunikace, sdělení, prostředek
- jakýkoliv prostředek uměleckého ztvárnění (lit., hudba, malířství)
MASMÉDIUM = masový sdělovací prostředek
- 3 CHARAKTERISTICKÉ ZNAKY MÉDIÍ
- média se obracejí na určité nevázané publikum (= široká veřejnost, která není specificky vzdělaná; záporem je, že se nepovažuje kvalitativní úroveň)
- média jsou s to svá sdělení libovolně často opakovat (manipulační schopnost -> kdo není v TV, v novinách, tak neexistuje => ovlivňování)
- média kladou vyšší požadavky na technickou přípravu, tech. zabezpečení a na dělbu práce (hlavní roli zde hraje finanční kapitál, každý nemůže být vlastníkem TV, novin)
Média jsou: 1. žhavá (rozhlas, TV – vnímám informace povrchně, více smysly, není možnost navrácení)
- studená (noviny – přijímání inf. osamoceně, možnost návratu)
– média: tisk, rozhlas, televize, Internet
- ROZDÍL MEZI LIT. A MÉDII
LITERATURA – 1. obrací se k výběrovému vzorku lidí -> to přináší odbornost, díla umělecky náročná (tyto díla se nevysílají na komerčních TV a když už, tak nikdy ne v hlavních vysílacích časech)
- v lit. je větší individuální přístup (román napíše jeden člověk, ale film natáčí více lidí)
+ klady: lit. se stává předlohou pro TV inscenace, romány na pokračování v tisku, média nás mohou seznamovat s lit. díly, podněcují zájem o lit.
– S.King – román Rostlina – autor se rozhodl, že první vydání nevyjde v nakladatelství, ale na Internetu
– zápory: média odvádí od lit., často je z knih vypreparován jen ten obsah (např. od U.Eca – Jméno růže) -> to přináší znehodnocování toho díla
– díky médiím se člověk stává povrchním, je ochuzen o uměleckou a
jazykovou stránku -> špatná slovní zásoba
– čtenář požaduje děj s rychlým spádem, chce být šokován -> lit.
se podřizuje modernímu trendu => inklinace k lit. braku
- VZNIK FILMU + PRVOTNÍ VYSÍLÁNÍ
– 28.12. 1895 – bratři Lumierové uspořádali v Paříži první veřejné filmové představení, film Příjezd vlaku – trval asi 1 min
– československá televize – zkušební televizní vysílání zahájeno 1.5. 1953 v Praze ze studia v Měšťanské besedě; pravidelné vysílání od února r.1954; od 9.5. 1973 pravidelné barevné vysílání. Čs. televize zanikla k 1.1. 1992, kdy vznikla Česká televize.
– československý rozhlas – pravidelné vysílání zahájeno 18.5. 1923 vysílací stanicí v Praze-Kbelích. Český rozhlas, veřejnoprávní rozhlasová instituce, vznikla 1.1. 1992 jako právní nástupce Čs. rozhlasu.
– vznik Internetu = mezivnitřní síť; 1963 určen pro armádní účely, využívalo ho Americké ministerstvo pro obranu; 1975 rozšíření zatím pouze po Americe; 1986 rozšíření do světa, 5000 uživatelů; 90.léta – 1993 zlomový rok, obrovské rozšíření, dostupnost ne jenom pro velké instituce; 2001 – 38% obyv. připojeno na Internet v ČR
- PROČ FILM NENÍ MEDIUM?
to, co má společného s médii = technické zázemí, skupina spec. odborníků, diváci
rozdíl = film by měl být umělecky náročnější
- vznik umělecký náročných děl ->nezávislí režiséři a scénáristé: David Lynch, Federico Fellini (klasik světové kinematografie), Luis Bunuel, Ingmar Bergman, Luchino Visconti, Lars von Tries, Jiří Švangmajer
- vznik komerčních děl – v Hollywoodu; co obsahuje správný amer. holl. film: aby film skončil šťastně = happy end, dále scény,kt. trvají 3 sekundy, nesmí být otevřený konec, v poslední době musí být ve filmu černoch, dobro musí vítězit nad zlem, rodina jako nejdůležitější kámen společnosti
– režiséři: Steven Spielberg, Zdeněk Svěrák
– národní kinematografie = filmy vypovídající o individuálních problémech toho národa
6.
comics = komický kreslený seriál, humorné či dobrodružné vyprávění v obrázkách, doplněné charakteristickými promluvami v „bublinách“
– Batman, Rychlé šípy
seriál a) kreslený – Simpsonovi
- b) hraný – Přátelé
soap opera, pravidlem je, že má pokračování, tedy další epizody, skončí v nejnapínavějším
sitcom – Přátelé, Fresh Prince; český současný sitcom se nikdy nepovedl kromě Taková normální rodinka