Akutní infarkt myokardu a ischemická choroba plic
Rizikové faktory vzniku onemocnění: kouření, hypertenze, obezita, tělesná nečinnost, DM, poruchy tukového metabolismu, vysoký cholesterol, stres, zvýšená hladina kyseliny močové, genetické faktory.
Je prokázáno že vyskytuje li se více uvedených faktoru u jednoho pacienta, riziko ICHS vysoce stoupá.
ICHS se projevuje syndromem anginy pectoris: Projevuje se tupou svíravou bolesti za sternem- stenokardie, která hlásí nedostatek kyslíku v pracujícím myokardu. Důvodem je aterosklerotická stenóza koronárních tepen. Stenokardie trvá několik minut, dostaví se při námaze. Může být doprovázeno pocením, slzením, nauzea, zvracení.
Infarkt myokardu: ložisková nekróza vyvolaná poruchou prokrvení. Paří mezi akutní formy ICHS. Uzávěrem koronární tepny (trombus-nasedá na aterosklerotický plát, embolus-kt. se zachytí v místě aterosklerotického plátu, spazmus-stah, samotný aterosklerotický plát, zřídka poranění či zánět koronální tepny) dojde k ischemii myokardu po které se za 40 minut začíná objevovat nekróza. Příznakem je stenokardie, bolest vystřelující od sterna až do levé horní končetiny nebo čelisti. Nereaguje na podání nitroglycerinu (u AP bolest ustoupí) Další příznaky: úzkost, strach, pocení, palpitace, arytmie, hypotenze nebo hypertenze, zmatenost.
První pomoc: Přivolání rychlé záchranné služby, v případě selhávání srdečního oběhu zahájení resuscitace, ložit do polohy v leže se zvýšenou horní polovinou těla, uvolnit oděv, uklidnit nemocného, Má-li u sebe Nitroglycerin, podat +1 tabeta Acylpirinu, trvale sledovat stav d příjezdu RZS.
RESUSCITACE: viz. Resuscitace
PP u AIM
- Přivolání ZZS
- V případě selhávání oběhu zahájení resuscitace
- Poloha vleže se zvýšenou horní polovinou těla, uvolnění oděvu
- Uklidnění nemocného
- Nytroglycerin pod jazyk, 1tbl. Acylpyrinu
- Sledování stavu až do příjezdu ZZS
Ošetřovatelská péče u nemocného na JIP , ARO: Nemocný je napojen na monitorovací zařízení kterým se trvale sleduje EKG, P, D, TK. Pulzním oxymetrem se sleduje zásobení těla kyslíkem. Pravidelně se sleduje tělesná teplota, příjem a výdej tekutin, které se zaznamenávají do dokumentace, odchylky se hlásí lékaři. Sledování známek nevolnosti, zvracení, stav vědomí, barvu kůže, pocení, projevy krvácení, neverbální projevy nemocného.
V akutním stavu je nemocnému podávána kyslíková terapie. Ošetřování a výměny žilního katetru. Podávání léků, sledování účinku. Péče o hygienu, výživu, vyprazdňování. O zlepšení stavu se nemocný postupně zapojuje do sebeobslužných činností. Psychická podpora.
Standardní jednotka: Po stabilizování stavu. Postupná aktivizace nemocného. Sledování TK, P, TT, D, vyprazdňování. Krevní vyšetření-nejčastěji hodnoty enzymů a AST, ALT, APTT, FW. Péče o žilní katétr. Sledování psychického stavu (spánek, odpočinek, pohodlí, kontakt s rodinou, navázání kontaktu- jeho obtíže, starosti, psychická podpora, lidská účast). Dohled na dodržování hygieny, diety. Rehabilitační program.
Před propuštěním je nemocný upozorněn na nehodnost kouření, alkoholu, černé kávy. Snížení hmotnosti u obézních. Vyvarování se fyzické zátěži, ale pěstovat tělesnou aktivitu, Sprchovat se vlažnou vodou, Nechodit ven při nadměrném chladu, Dodržování životosprávy, užívat předepsané léky, Lékařské kontroly, Možnosti lázeňské léčby (Poděbrady).
ZÁSADY PODÁVÁNÍ LÉKŮ
Správný lék, dávka, čas, pacient, způsob podání. Pouze na základě písemné ordinace lékaře, ordinace je zapsaná v dekurzu. Ke nutno dodržet název léku, množství, formu, způsob podání. Do ordinace se zaznamenává splnění ordinace.
Životospráva nemocného
Nevhodnost kouření, pití alkoholu, černé kávy, snížení hmotnosti u obézních, vyvarování se nadměrné fyzické zátěži, ale přiměřeně pěstovat tělesnou aktivitu, sprchovat se vlažnou vodou, nechodit ven nadměrném chladu a při hlášení stupně zátěže č. 3.
Dodržovat pravidelnou životosprávu- pravidelně spát, nejíst tučná a nadýmavá jídla.
Užívat denně předepsané léky, dostavit se na pravidelné kontroly, možnosti lázeňské léčby.
Oš.problémy u pac. s IM
- Akutní bolest způsobená ischemií myokardu
- Omezení výkonnosti
- Úzkost a strach ze smrti
- Omezení soběstačnosti ze změny pohybového režimu
- Pocit tělesného nepohodlí v důsledku upoutání na lůžko
Použitá lit.: INTERNÍ OŠETŘOVATELSTVÍ II., Alena Šafránková, Marie Nejedlá, nakladatelství Grada