Gotická architektura
jediný ze všech slohů nečerpá z antiky – osvícenská kritika jí přinesla název s hanlivou připomínkou barbarských Gótů
promítají se do ní politické, hospodářské a duchovní proměny v Evropě 12.-15. století
konstituují se první národní státy, hlavně Francie a Anglie, zatímco Německo a Itálie se drobí
stoupá životní úroveň a vliv měšťanstva – to má vliv na umění
vznikají světské stavební hutě a městské dílny – odrážejí vkus a nároky třídy reálného vnímání
pokračuje zápas světské a církevní moci, vyúsťuje papežským schismatem (rozkolem) a sídlo papeže se přenáší do Avignonu (1309-1377)
církev, její moc a bohatství se stávají terčem kritiky – projevuje se kacířství, snahy o nápravu církve (Itálie – sv. František z Assisi, řád františkánů (minoritů); Španělsko – sv. Dominik, řád dominikánů)
střediskem středoevropské vzdělanosti je severní Francie a pařížská Sorbonna
Působil impozantním dojmem svojí uchvacující hmotností – mohutné zdi, obrovské pilíře a objemné podpěry – zabraňovali pronikání světla (kostel byl temný, vzbuzující respekt)
Štíhlé věže byly vyšší a vyšší na konci 12. století to byla už tzv. vysoká gotika, architekti se pokoušeli postavit co nejvyšší katedrálu a v Beauvais se přecenili možnosti techniky a chórová klenba se zřítila.
Hlavním důvodem masivnosti budov bylo přesvědčení, že množství zdiva je nezbytné pro nesení střechy a podpírání zdí.
Lomený oblouk, žebrová klenba, opěrný oblouk, opěrný pilíř.
Lomený oblouk je považován za typický znak gotiky. Člověk má mnohem větší pocit výšky než u kulatého románského oblouku. Je také mnohem stabilnější a hlavně flexibilnější, neboť jeho výšku lze přizpůsobovatrůzným stupňům strmosti.
Křížová žebrová klenba umožmila „odhmotnění stavby“.
Opěrné oblouky s opěrnými pilíři přejímají venkovní tlak způsobený vahou klenutí. Opěrný oblouk je ke zdi připojen štíhlým, obloukovým kamenným ramenem, což však stačí, aby působící tlak byl účině převeden ze zdi na opěrný oblouk. Zdůrazňovali vertikální rozměr stavby.
Gotika neprobíhala v Evropě současně, rozlišujeme:
raná Francie 12. st. Evropa 13. st..
vrcholná Francie 13.,14. st. Evropa 14. st..
pozdní Francie15. st.. v Itálii už nástup renesance
V zemích Českých probíhala od r. 1230 do r. 1520 byl to zlatý věk české architektury
Raná – přemyslovská 1230 – 1306
Gotika je k nám převážně importována cisterciánským řádem z Burgundska, který se specializoval na stavební činnosto. Svými stavebními hutěmi vybudovali řadu chrámových staveb i u nás. Jeho stavební zkušenosti vedly k jisté rutině a u staveb dochází často k typizaci.
Vrcholná – lucemburská 1306 – 1437
Gotika proniká stále intenzivněji do domáciho prostředí a vnáší do ní prvky typické pro jednotlivé země. U nás je představována Petrem Parléřem (pokračovatel Matyáše z Arrasu na stavbě sv. Víta) ten dosahuje evropského významu. Česká architektura byla srovnatelná s evropskou.
Pozdní – jagellonská 1437 – 1526
Mísení se znaky renesance. Husitské války narušovaly výstavby.
Druhy staveb
Chrámové stavby – Centrální stavby které svou velikostí a architektonickým vzhledem vévodily vysoko nad zástavbou gotických měst. Chrámy jednolodní a dvoulodní o stejných výškách, ale šířka mohla být různá. Baziliky se u nás kromě trojlodní oblevijí i pětilodní.Katedrály prostor zdůrazněné dlouhým presbyteriem (kněžiště) a mohutnými arkádami. Malé venkovské kostelíky mívají malé presbyterium zaklenuté křížovou klenbou.Půdorys presbyteria bývá čtvercový nebo polygonální. V dispozici chrámu se objevují i samostatné kaple pro šlechtu apod.
Kláštery – uzavřená skupina budov sloužící jako obydlí pro řeholnické řády.Jeho součástí je kostel k němuž přiléhá křížová chodba s obloukovými arkádami. Arkády obklopují rajskou zahradu v jejímž středu bývala studna. Křížová chodba bývá spojena s obytnou budovou pro řeholníky. Kromě toho byly v prostoru kláštera i hospodářské budovy, případně dílny (podle zaměření řádu), zahrada k vypěstování zeleniny, ovoce, bylin apod.
Hrady a tvrze – Hrad je opevněné panské sídlo na chráněném místě. Ve 13. století se hrad skládal z mohutné věže tzv. útočiště, palác v odlehlé části a kaple. Zvláštní pozornost byla věnována studni, jelikož byla nejdůležitější při dlohém obléhájí hradu. Ve 14. století se jednotlivé části hradu propojují a vzniká z nich celek.
Město – Středověká města mají dvojí charakter. Prvním jsou města, která postupem času vznikla a rozšiřovala se. Taková města měla nepravidelný půdorys, uličky jsou křivolaké, často bez vyjádření centra – náměstí. Ta druhá jsou města kolonizační. Jeho založením byl pověřen lokátor, který vybral vhodné místo, zajistil dostatečný počet obyvatel. Vznikají ve 13. století a vesměs dodržují pravoúhlou síť ulic s náměstím, jež vzniká vynecháním několika uličních bloků. Příklady nově založených měst: Nové město pražské, Jihlava, Stříbro, Kutná Hora, Kolín, Plzeň. Náměstí sloužila ke konání trhů. Radnice začali vznikat až v době, kdy města získávají samosprávu tzn. Až ve 14. st. Součástí města byl kostel, masné krámy, solnice apod. Důležitou součástí města bylo opevnění. Vjezd do města umožňovaly padací mosty přes vodu.
Obytné budovy – parcelace jednotlivých uličních bloků byla provedena tak, že vznikly úzké, ale hluboké parcely s obytným domem při ulici nebo náměstía s hospodářským zazemím ve dvorové části pozemku. Do ulice byly domy zakončeny domovními štíty, někdy mívaly podloubí. Studna bývala ve sklepech.
Mosty a kašny – inženýrské stavby
ČECHY
Kostel sv. Barbory v Kutné Hoře – pětilodní bazilika
Kostel sv. Štěpána v Praze
Chrám P. Marie před Týnem v Praze – trojlodí s dvěma věžemi na západní straněChrám sv. Víta v Praze
Klášter v Sedlni u Kutné Hory
kostel sv. Salvátora
Staronová synagoga
Hrady: Loket, Karlštejn, Kost, Zvíkov, Bezděz, Křivoklát, Bítov
Staroměstská radnice
Radnice v Táboře
Prašná brána (Matěj rejsek)
Staroměstská mostecká věž (Petr Parléř)
Karlův most (Petr Parléř)
Náměstí: Koňský trh (Václav. nám.) a Dobytčí trh (Karlovo nám.)
FRANCIE
Kostel v opatství Sv. Denise nedaleko Paříže – nesnámý zednický mistr avšak dílo bylo opatem opěvováno
započala stavba Notre Dame
v období vysoké gotiky započaly stavby katedrál v Remeši, Chartres
Kaple Saint-Chapelle v Paříži
ŠPANĚLSKO
Katedrála v Seville
ITÁLIE
Milánský dóm
Dožecí palác v Benátkách
NĚMECKO
Katedrála v Kolíně nad Rýnem
ANGLIE
Katedrála ve Wellsu