Dlouhodobý a krátkodobý finanční majetek – cenné papíry
- Charakteristika a klasifikace KFM a DFM
Dlouhodobý: DFM představuje dlouhodobě vázané prostředky finančního charakteru, o nichž se účtuje v účtové skupině 06 – DFM. Již z názvu je patrné, že se jedná o finanční majetek, který má účetní jednotka v úmyslu držet (vlastnit) déle než 12 měsíců. (CP, půjčky, ostatní…)
Krátkodobý: Majetek, který je charakteristický vysokou likvidností (tj. pohotovostí k rychlému disponování s ním).
V případě, že u CP není splněna podmínka dlouhodobosti, potom se zahrnují do krátkodobého finančního majetku a evidují se ve 2. účtové třídě.
Důvody pro ukládání volných peněžních prostředků do finančního majetku:
a) vliv ve společnosti a podíl na jejím řízení a rozhodování → CP pořízeny na dobu delší než 1 rok = DFM: rozhodující – podíl na ZK > 40%
podstatný – 20% < podíl na ZK < 40%
menšinový – podíl na ZK > 20%
- b) zisk z rozdílu mezi pořizovací cenou CP a prodejní cenou → CP pořízené za účelem obchodování s nimi,
na dobu kratší než 1 rok = KFM - c) výnosy z těchto CP ve formě úroků popř. dividend
DFM tvoří:
A – Cenné papíry a podíly
Majetkové účasti – tzn. CP a podíly, které zakládají účast v podnicích s podstatným nebo rozhodujícím vlivem. Jsou zachycovány na účtech:
- 061 – Podíly v ovládaných a řízených osobách – Jestliže není prokázáno, že jiná osoba disponuje stejným nebo vyšším množstvím hlasovacích práv, má se za to, že osoba, která disponuje alespoň 40 % hlasovacích práv na určité osobě, je ovládající osobou. U s. r. o. se na tento účet zaznamená jakákoli účast bez ohledu na výši procentního podílu.
- 062 – Podíly v účetních jednotkách pod podstatným vlivem – Majetkové CP (akcie) a podíly odrážejí vlastnická a rozhodovací práva, která plynou z jejich držení v poměru ke kapitálu, který investoři vložili do obchodních společností. Na rozdíl od dlužných CP investor nemá nárok (s výjimkou zániku podniku) na vrácení vloženého kapitálu, ale pobírá průběžně výnos (dividendu), který se ve většině případů váže k dosaženému zisku k rozdělení. Pokud jsou tyto majetkové CP a podíly pořizovány se strategickým záměrem kontrolovat dceřinný podnik nebo podstatně ovlivňovat řízení a procesy v přidruženém podniku, pak se pro účely účetnictví nazývají tyto majetkové CP a podíly majetkovými účastmi.
- 063 – Realizovatelné CP a podíly – Jedná se o CP, které nejsou určeny k obchodování s CP, ani nejsou cenným papírem drženým do splatnosti, ani majetkovou účastí s rozhodujícím nebo podstatným vlivem. V podstatě se jedná o cenné papíry s podílem (účastí) do 230 % a jsou zachyceny na účtu 063.
- 065 – Dluhové cenné papíry držené do splatnosti – Jedná se o dluhové CP, které mají stanovenou splatnost nad 1 rok a u nichž účetní jednotka má úmysl a schopnost držet je do splatnosti.
Dluhové CP jsou založeny na úvěrovém vztahu mezi dlužníkem a věřitelem. U tohoto typu CP má dlužník za povinnost splatit do určité doby nejen zapůjčenou částku, ale i úrok. Dlužník nese u dlužných CP náklady, které se váží k půjčeným penězům, tj. úrok. Pokud věřitel pořizuje dlužný CP (např. dluhopis) se záměrem držet tento CP do splatnosti a inkasovat úroky, pokládá se tento CP v závislosti na době do splatnosti:
- za DFM a účtuje se na účet 065 – Dluhové CP držené do splatnosti
- za KFM a účtuje se na účet 256 – Dluhové CP se splatností do 1 roku držené do splatnosti
B – Dlouhodobě poskytnuté půjčky (účty 066, 067)
Jedná se o půjčky poskytnuté účetní jednotkou podnikům ve skupině a ostatní půjčky s dobou splatnosti delší než jeden rok. Patří sem také vklad tichého společníka do společnosti, tzn. Tichý společník se zavazuje poskytnout vklad a podílet se jim na podnikání. Zároveň se podílí na zisku nebo ztrátě společnosti, v níž se stal tichým společníkem.
C – Ostatní DFM (účty 069)
Jedná se například o termínované vklady s výpovědní lhůtou delší než 1 rok, dále o dlouhodobý majterk pronajatý v rámci smlouvy o nájmu podniku apod.
KFM tvoří:
A – aktivní účty (uč. Skup. 21, 22, 25)
- klasicky pojímané účty finančního majetku, tzn. 211 – pokladna, 213 – Ceniny, 221 – BÚ (vkladové účty), které lze plynule přeměňovat do jiných majetkových složek.
- Účty pro zachycení CP v majetku podniku, jejichž společným znakem je předpoklad, že budou v držení krátkodobě, tj. do jednoho roku, nebo že smluvená splatnost je do jednoho roku. Jedná se o 251 – Majetkové CP k obchodování, 253 – Dluhové CP k obchodování, 255 – Vlastní dluhopisy
B – pasivní účty (uč. Skup. 23 a 24) – Zahrnují se sem účty, které zobrazují krátkodobé úvěrové vztahy podniku k bankám nebo k jiným osobám (PO, FO).
- 231 – Krátkodobé bankovní úvěry – na tomto účtu se účtují krátkodobé úvěry bez ohledu na to, zda je úvěr převeden na běžný účet, nebo banka hradí závazky za účetní jednotku přímo z uvěrového účtu.
- 232 – Eskontní úvěry –úvěry poskytnuté bankou na eskontované směnky (popř. jiné CP, které do doby jejich splatnosti převzala banka k inkasu)
- 249 – Ostatní krátkodobé finanční výpomoci – krátkodobé půjčky od jiných subjektů ne bank. ALE: ne od společníků.
C – specifický účet 261 – PnC – slouží nejen k překlenutí časového nesouladu mezi účtováním pokladních dokladů a bankovních výpisů, ale používá se taky při převodech mezi dvěma vlastními bank. Účty, popř. mezi bankovním a úvěrovým účtem. Ke dni účetní uzávěrky může vykazovat zůstatek.
Oceňování – pořizovací cenou = cena pořízení + přímé náklady s pořízením související (provize makléřům, poplatky burzám, apod.) ale součástí poř. ceny Nejsou úroky z úvěrů na pořízení cp a náklady spojené s držbou Cp a podílu.
- u dlužných CP se do pořizovací ceny zahrnuje také naběhlý úrokový výnos do doby pořízení.
SROVNÁNÍ
- – DFM ( držení > 1 rok)
Charakteristika:
AKCIE 061 – Podíly v ovládaných a řízených osobách
062 – Podíly v úč. j. pod podstatným vlivem
063 – Ostatní podíly
DLUHOPISY – 065 – Dluhové CP držené do splatnosti
Pořízení: ocenění POŘIZOVACÍ CENOU
přes účet 043 – Pořízení DFM
Prodej = 2 účetní operace:
661 . 221 . 06. – DFM 561
15 15 PS 10 10 10
tržba za CP úbytek CP
v prodejní ceně v pořizovací ceně
Výnosy: Akcie →DIVIDENDY
Dluhopisy → ÚROKY
665 – Výnosy z dlouhodobého fin. majetku
- – KFM ( držení < 1 rok)
Charakteristika:
AKCIE 251 – Majetkové CP k obchodování
DLUHOPISY 253 – Dluhové CP k obchodování
256 – Dluhové CP držené do splatnosti
Pořízení: ocenění POŘIZOVACÍ CENOU
přes účet 029 – Pořízení KFM
Prodej = 2 účetní operace:
661 . 221 . 25. – KFM 561
15 15 PS 10 10 10
tržba za CP úbytek CP
v prodejní ceně v pořizovací ceně
Výnosy: Akcie →DIVIDENDY
Dluhopisy → ÚROKY
666 – Výnosy z krátkodobého fin. majetku
Dluhové CP držené do splatnosti: Dluhopis si účetní jednotka pořídila se záměrem držet jej do jeho splatnosti a po té získat zpět dlužnou částku dluhopisu + navíc dlužný úrok. (u dlouh. dluhopisů je nutno úrok časově rozlišit).
666 – Výnosy z KFM 221 –BÚ 256 – Dluhové CP držené do spl.
20 20 100 100
- přijatý úrok z D 1. nákup dluhopisu
(půjčení peněz)
- 100
- odkup dluhopisu zpět dlužníkem
( vrácení půjčených peněz)
Dluhopisy u emitenta:
241 – Krátkod. emit. dluhopisy 375 – Pohledávky z emit. CP 221 – BÚ 562 – Úroky 50 50 50 50 5 5
- emise D 2. prodej D 4. vyplacený
úrok
50 3. zpětný odkup D dlužníkem – vracení peněz 50
Směnky:
Směnka = cenný papír vyhotovený v předepsané formě (tzn. musí obsahovat předepsané náležitosti dle směnečného zákona ) jehož podepsáním se dlužník zavazuje věřiteli uhradit svůj závazek.
Směnky v účetnictví:
- platebním prostředkem = mění závazek či pohledávku z obchodního syku na závazek či pohledávku směnečnou vyšší o směnečný úrok. (tzn. odběratel nemá finanční prostředky na úhradu faktury, proto podepisuje nebo vystavuje směnku)
evidence: směnky k inkasu krátkodobé: 312 – Směnky k inkasu
dlouhodobé 065 – Dluhové CP držené do splatnosti
směnky k úhradě krátkodobé 322 – Směnky k úhradě
dlouhodobé 478 – Směnky k úhradě
- obchodovatelným cenným papírem = směnky pořízené za účelem obchodování s nimi či držení do splatnosti.
evidence: směnky k inkasu 253 – Dluhové CP k obchodování
256 – Dluhové CP držené do splatnosti (krátkodobé)
065 – Dluhové CP držené do splatnosti (dlouhodobé)
Směnky podle způsobu vystavení:
SMĚNKY VLASTNÍ: začíná slovy „ za tuto směnku zaplatím……….“
Výstavce směnky se zavazuje, že věřiteli zaplatí určitou částku na směnce uvedenou.
SMĚNKY CIZÍ: začíná slovy „za tuto směnku zaplaťte……………….“
Věřitel vystaví směnku, na které dá příkaz dlužníkovi, aby zaplatil příslušnou částku na směnce uvedenou. Potom předloží směnku dlužníkovi k AKCEPTU = podpisu, tím se dlužník zavazuje, že směnku zaplatí.
SMĚNKY K INKASU:
– na úhradu pohledávky za odběrateli, mění pohledávku z obchodního styku v pohledávku směnečnou , která je vyšší o směnečný úrok. (tzn. majitel směnky poskytuje svému obchodnímu partnerovi úvěr na dobu splatnosti směnky)
6.. Tržby 311 – Odběratelé 312 – Směnky k inkasu 221 – BÚ
100 119 119 150 150 150
- VFA 2. úhrada VFA 3. úhrada směnky
343 – DPH 662 – Úroky směnkou dlužníkem
19 31
SMĚNKY K ÚHRADĚ:
– představují závazkový vztah vůči dodavateli, mění závazek z obchodního styku v závazek směnečný, který je vyšší o směnečný úrok.
221 – BÚ 322 – Směnky k úhradě 321 – Dodavatelé 04., 111, 131, 5..
150 150 150 119 119 100
- úhrada směnky 2. úhrada PFA 1. PFA
směnkou
562 – Úroky 343 – DPH .
31 19
Eskont směnky: potřebuje.li majitel směnky získat peněžní prostředky před lhůtou splatnosti směnky, může postoupit směnku bance k eskontu. která mu poskytne eskontní úvěr.
Účetní operace: 1. předání směnky bance k eskontu = tímto úkonem se majitel směnky nezbavuje zodpovědnosti za její úhradu, proto se předané směnky k eskontu evidují na 313 – Pohledávky za eskontované CP.
- poskytnutí peněžních prostředků bankou:
banka poskytne na BÚ úč. jednotky peněžní prostředky ve výši NH směnky – diskont
do doby splatnosti směnky má však úč. j. u banky evidován 232 – Eskontní úvěr ve výši NH směnky
3. avízo banky o úhradě směnky: dlužník směnky zaplatil bance a my můžeme zrušit pohledávku za směnečným dlužníkem (353) a zároveň už nejsme dlužníky u banky z titulu eskontního úvěru (232)
312 – Směnky k inkasu 313- Pohled. za esk. CP 232 – Eskontní úvěr 221 – BÚ
směnka 150 150 150 150 150 150 130
- předání S k eskontu 3. avízo o úhradě 2. eskontní úvěr
562 – Úroky
20
diskont
Eskontní úvěry – podrobnější schéma
Eskont směnek – majitel směnky k inkasu potřebuje získat peněžní prostředky dříve, než je datum splatnosti směnky, postupuje směnku bance k eskontu (k odkoupení). Banka odkupuje směnku před lhůtou splatnosti, předtím však posuzuje bonitu osob na směnce. V případě eskontace uzavírá smlouvu o eskontu, jejíž součástí je cena, za kterou banka směnku kupuje. Rozdíl mezi touto cenou a nominální hodnotou se nazývá diskont.
312 – Směnky 313 – Pohledávky za
6xx – Výnosy 311 – Odběratelé k inkasu eskontované CP
- vystavená faktura 2. akceptace 3.předložení 5a. avízo – úhrada směnky
bance -výstavce
směnky bance zaplatil
5c. vrácení směnky*
343 – DPH 662 – Úroky
232 – Eskontní úvěry 221 – Bank. účet
- poskytnutí úvěru
* účtuje se jen v případě že směnka není zaplacena
5b. směnka není zaplacena
a vrací se
562 – Úroky
diskont