Tváření
Tváření je technologické zpracování materiálů, při kterém působením vnějších sil dochází k požadované změně tvaru, rozměrů a vlastností polotovaru. Částice materiálu se pouze přemisťují, ale nedochází k porušení soudržnosti. Tvářené materiály musí mít dobrou tvárnost. Tváření rozdělujeme do dvou skupin podle teploty, za které lze tvářit a to za studena do 200°C a za tepla nad 750 °C.
Tvárnost je technologická vlastnost materiálu, vyjadřuje schopnost materiálu trvale měnit svůj tvar při zatěžování vnějšími silami. Závisí na chemickém složení a struktuře materiálu, použité teplotě, rychlosti deformace.
- Tváření za studena
Je to tváření pod rekrystalizační teplotou (pod 200°C). Dochází ke zpevnění materiálu. Zrna se deformují a dochází ke vzniku textury.
Výhody:
- Kvalitní povrch (nejsou okuje)
- Vysoká přesnost rozměru
- Zlepšení mechanických vlastností
Nevýhody:
- Použití velkých tvářecích sil
- Tváření za tepla
Je to tváření nad rekrystalizační teplotou (nad 750°C). Materiál se nezpevňuje kvůli vysoké teplotě. Používají se menší tvářecí síly.
Má 2 fáze:
- Zotavení– materiál se snaží vrátit do rovnovážného stavu (snižuje se vnitřní pnutí)
- Rekrystalizace– nastává při dalším zvyšování teploty nad teplotu zotavení vznikají zárodky a nová zrna téže fáze. Rostou na úkor deformovaných zrn.
Při tváření vzniká důsledkem nečistot vláknitá struktura, která ovlivňuje mechanické vlastnosti. Ve směru vláken jsou vyšší než v kolmém směru. Vláknitá struktura se nedá nijak odstranit.
Stroje používané při tváření:
- Tváření mezi rotujícími válci materiál je mezi válce vtahován, stlačován prodlužován (materiál trvale deformován)
- Tváření na kovadlech (ruční kování) – Kovář získá požadovaný tvar výkovku pomocí ručního kovářského nářadí (např. opakovanými údery kladiva na tvářený materiál).
- Tváření na bucharech (strojní kování)- působí na materiál údery (rázy) beranu a otřásají celým okolím
- prokovají materiál do určité hloubky
- vlivem otřesů, které vznikly rázy bucharu, opadávají okuje z výkovku, povrch výkovku je čistý a lze lépe obrábět
- Tváření na lisech- působí na materiál klidnou silou (tlakem), často kováme na jeden zdvih.
- prokovají materiál v celém jeho průřezu
- vzniklý povrch výkovku není čistý a rovný, to je způsobeno zatlačováním okují do povrchu výkovku, tím je zhoršena jeho obrobitelnost