Návrh osvětlení
Správné osvětlení má především :
- vytvořit příznivé podmínky pro vidění , tj. podmínky pro výkonné a pohodlné vidění při zabránění předčasné únavě a při předcházení úrazům .
- vytvářet dobrou světelnou pohodu , tj. příjemné pocity a dobrou náladu , podle druhu osvětlovaných prostor . Těmto požadavkům se vyhoví zejména přiměřenou osvětlení , vhodnými jasy , kontrasty jasů i barev , správným směrem dopadu světla a co nejmenším oslněním .
návrh a výpočet – při návrhu osvětlení postupujeme podle toho , k jakému účelu výpočet potřebujeme . Máme – li pro projekt elektrické instalace pouze hrubě odhadnout potřebný příkon pro osvětlení , použijeme k výpočtu metodu poměrného příkonu . Máme – li určit počet svítidel a jejich rozmístění , použijeme některé přesnější metody , např. bodový způsob výpočtu nebo metodu účinnosti ( tokovou ) .
metoda poměrného příkonu – základem této metody je tabulka s poměrnými příkony potřebnými k dosažení průměrného osvětlení 1lx na ploše 1m² při různé odraznosti stěn a stropu pro různý způsob osvětlení .
V tabulce vyhledáme hodnotu poměrného příkonu k , znásobíme jím plochu podlahy S a požadovanou průměrnou intenzitu osvětlení Eav . Tak dostaneme celkový příkon zdrojů , a to i se ztrátami v předřadnících . Je – li svítidlo vzhledem k vodorovným rozměrům místnosti mimořádně vysoko , je třeba příkon zvětšit až na dvojnásobek vypočítané hodnoty .
Bodový způsob výpočtu osvětlení – podstatou tohoto je určit nejprve Ek v určitém budu A v rovině kolmé k paprsku svítivosti a potom ho přepočítat na osvětlení Eh téhož bodu , který však leží v osvětlované rovině . Na obrázku . Ek vypočítáme jako poměr svítivosti v uvažovaném směru a druhé mocniny vzdálenosti od zdroje .
Je – li použito několik zdrojů , musíme vypočítat osvětlení od každého zdroje zvlášť a výsledek sečíst .
Bodový způsob se používá k výpočtu venkovních osvětlení např. ulic , náměstí , sportovních hřišť , velkých hal a kromě toho ke kontrole rovnoměrnosti osvětlení vypočítaného jinou metodou .
Metoda účinnosti ( toková ) – je založena na úvaze – kdyby světelný tok všech zdrojů dopadal jen na srovnávací rovinu vytvořil by střední osvětlení . Protože se však
- část světelného toku pohltí ve svítidle a při odrazu na stropě a stěnách , a protože
- je nutné počítat s tím , že část toku se pohltí provozním znečištěním svítidla a že s časem poklesne světelný tok zdrojů
– tato metoda se užívá při výpočtu osvětlení místnosti .