Číselné soustavy
– číselná soustava je způsob reprezentace čísel
poziční – dnes se obvykle používají poziční ČS
– hodnota každé číslice je dána její pozicí v sekvenci symbolů
nepoziční – patří mezi zastaralé ČS
– např. římská ČS
– nevýhodou je často chybějící symbol pro 0 a záporné číslo¨
Nejpoužívanější typy ČS
DESÍTKOVÁ (decimální)
– nejrozšířenější ČS o základu Z = 10, se kterou se setkáváme ve všedním životě
– obsahuje 10 symbolů ( 0 – 9 )
DVOJKOVÁ (binární)
– ČS, která používá pouze dva symboly ( 0 a 1 )
– používá se ve všech moderních digitálních počítačích -> tato ČS odpovídá stavům elektrického obvodu ( vypnuto/zapnuto ) popř. ( nepravdivost/pravdivost výroku )
ŠESTNÁCTKOVÁ (hexadecimální)
– hexadecimální zápis se používá v oblasti informatiky, např. pro adresy v operační paměti
– hexadec. čísla se zapisují pomocí číslic 0-9 a písmen A-F (= 10-15 )
Převody
- a) do desítkové
z binární 101 (=22 21 20) = 1*22 + 0*21 + 1*20 = 5
z hexadecimální 1 F (=161 160) = 1*161 + F*160 = 16+15 = 31
- b) z desítkové
do binární 123 : 2 = 1111011 do hexadecimální 123 : 16 = 7 11 = 7 B
61 : 2 = 30 1 7
30 : 2 = 15 0
15 : 2 = 7 1
7 : 2 = 3 1
3 : 2 = 1 1
1 : 2 = 0 1
Osmičková (oktalová, oktální) soustava je číselná soustava o základu 8, která (v tradičním zápisu) může obsahovat cifry 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6 a 7.Díky tomu, že je oktální soustava snadno převeditelná do binární soustavy (8 je mocninou dvojky), často se používala v oblasti informatiky. Příkladem může být nastavení přístupových práv v některých operačních systémech.
desítková– Tato číselná soustava je dnes nejužívanější jak v občanském životě, tak ve vědě a technice. V dřívějších dobách se používaly i soustavy s jiným základem, např. dvacítková, šedesátková nebo dvanáctková. Se šedesátkovou, zavedenou Sumery, se setkáváme při měření času a úhlů. Nově však nachází uplatnění některé jiné soustavy, např. dvojková, osmičková nebo šestnáctková, které jsou používány ve výpočetní technice a v informatice.
Logické operátory
Priorita Operátor Popis
1 ! Logická negace (NOT)
2 & Logický součin (AND)
3 ^ Exkluzivní log. součet (XOR)
4 | Logický součet (OR)
5 && Podmínečný součin (AND)
6 || Podmínečný součet (OR)
Operátor && – (AND) Operátor vrací nepravdu, pokud nejsou obě podmínky pravdivé. Pokud je první výraz nepravdivý, pak ani k vyhodnocení druhého výrazu nedojde. Celý výraz je totiž nepravdivý bez ohledu na to, zda druhý výraz je pravdivý či nepravdivý. (Využití u programů, u nichž je druhý výraz – podmínka složitá, která se tak nemusí zbytečně vyhodnocovat).
Operátor & – (podmínečný součin AND) Operátor & porovnává 2 booleovské výrazy téměř stejně jako operátor &&. Jediný rozdíl spočívá v tom, že k vyhodnocení druhého výrazu dojde, i když je první výraz nepravdivý. Oproti tomu v případě použití operátoru && není druhý výraz vyhodnocován, pokud je první výraz nepravdivý, jelikož celý výraz bude nepravdivý bez ohledu na to, zda je druhý výraz pravdivý nebo nepravdivý.
Operátor || – (OR) Operátor vrací pravdu, pokud nejsou obě podmínky vyhodnoceny jako nepravdivé.
Operátor | – (podmínečný součet OR) Operátor | porovnává dva booleovské výrazy téměř stejně jako ||. Jediný rozdíl spočívá v tom, že k vyhodnocení druhého výrazu dojde, i když je první výraz pravdivý. Oproti tomu v případě použití operátoru || není druhý výraz vyhodnocován, pokud je první výraz pravdivý, jelikož celý výraz je pravdivý bez ohledu na to, zda je druhý výraz pravdivý nebo nepravdivý.
Operátor ^ – (exkluzivní logický součet XOR) Operátor je pravdivý, pokud je jako pravdivý vyhodnocen jeden a pouze jeden výraz; jinak je výraz nepravdivý.
Aritmetické operátory
+, -, *, / (zbytek po dělení je zachován a vyjádřen v desetinném čísle, pokud nemají oba operandy celočíselný datový typ)
% (modulo – vrací zbytek po celočíselném dělení)